Tillbaka till startsidan Femsjö på 1800-talet Svampplansch målad under överinseende av Elias Fries (Bild från Naturhistoriska Riksmuseet) Elias Fries (Bild från Naturhistoriska Riksmuseet)
SLÄKTEN TIDIGA HISTORIA
VAD GJORDE JOEN BRYNIELSSON ÅREN 1656 - 1658?

FÖRORD av Anders Fries

Här följer en ingående utredning om släktens historia före Elias Fries som Sören W Mård gjort. Sören W Mård var gift med Eva Fries Mård (1947 – 2005) (nr 182100 i släktmatrikeln) och dotter till Torsten Fries. Hon var mycket aktiv ledamot i föreningens styrelse under hennes sista år. Sören och Eva bodde i Norrköping där Sören fortfarande bor, och även han är aktiv i släktföreningen. Här kan ni läsa lite av vad hans aktivitet resulterat i.

Som bakgrund till denna skrift bör nämnas skrifterna av Tore Almén och Gunhild Friesia Almén om Elias Fries-släktens historia före Elias i Femsjö (Tore Almén 1945: Elias-Fries-släktens Historia, Stockholm och Gunhild Friesia Almén 1953: Tillägg Till Elias-Fries-släktens Historia, Stockholm). Elias Fries i Femsjö, betraktas ju som släktföreningens startpunkt men hur såg släktens historia ut före honom? Om det var deras skrifter eller om det var Sören W Mårds Norrköpingsrötter som inspirerade till denna ytterligare djupdykning i vår släktförenings rötter må vara osagt, men det är onekligen en spännande läsning. Den ger ytterligare inblickar i våra rötter och livet i en svensk storstad (med dagens mått mätt dock liten) och de yrken som våra anfäder hade. Med andra ord en viktig dokumentation i släktens historia. Själv är jag uppväxt med historieskrivningen eller kanske skrönan att Joen Bryngelsson blev dödsdömd för att han somnat på sin post under slutet av 30-åriga kriget men blivit benådad och det var detta som räddade släktens fortlevnad. Detta dokument avdramatiserar kanske lite av denna historia och är ett nyttigt klarläggande.

Det var ett svårt arbete som Sören gav sig an när han började detta och målet var nog att komma hela vägen fram men det har stannat med detta dokument. Det finns många intressanta uppgifter som skulle vilja verifieras säkrare och dessutom utvecklas vidare i arkiv ibland annat i Köpenhamn, men tiden och de praktiska förhållandena har inte gjort detta möjligt för honom. Därför publiceras denna spännande släkthistoria och tidsskildring som den är. Den kanske kan inspirera någon att ta över stafettpinnen och fortsätta projektet och, om inte föra det till en slutpunkt, i alla fall föra den längre.

Nämnas kan att det talas om Nya-Lödöse på sidan 4. Nya Lödöse ligger i Västergötland mellan Kungälv och Trollhättan. Skiltvakt (sid 7ff) är en fångvakt av lägre rang.

Föreningens sekreterare

Anders Fries

Sören W Mårds text som .pdf-fil  »
Texten öppnas i ett nytt fönster
där den kan läsas, sparas eller skrivas ut.

« Tillbaka



© Elias Fries Ättlingar  2003